Dzień Kobiet w Europie

Dzień Kobiet w Europie.

Tego jednego, jedynego dnia w roku dosłownie wszystkie kobiety niemal na całym świecie obdarowywane zostają kwiatami czy też drobnymi upominkami. Jaki to dzień? Międzynarodowy Dzień Kobiet oczywiście!

 

Czerwony tulipan? Pudełko czekoladek przewiązanych uroczą, czerwoną wstążeczką? A może gałązka akacji srebrzystej? W zależności od regionu Europy, obchody Dnia Kobiet różnią się od siebie, zarówno pod względem tradycyjnych, darowanych kobietom prezentów, jak i pod względem charakteru samego święta. Jeśli są więc Państwo ciekawi, w jaki sposób Dzień Kobiet świętowany jest na kontynencie Europejskim, serdecznie zapraszamy do uważnej lektury poniższego artykułu.

Skupiwszy się wyłącznie na krajach Europejskich, uściślić należy, iż Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, Włoszech, Kazachstanie, Mołdawii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie i na Węgrzech.

Pamiętać należy jednak, iż to piękne święto swój rodowód czerpie nie z Europy, lecz ze Stanów Zjednoczonych. Tam bowiem, w roku 1909, a dokładniej 28 lutego, miały miejsce pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Socjalistyczną Partię Ameryki, celem upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej nowojorskiego strajku kobiet pracujących w branży przemysłu odzieżowego. Wtedy też pracownice zakładów strajkowały przeciwko złym warunkom pracy.

W czasach obecnych Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem kojarzonym głównie z kwiatami i czekoladkami. Jest to poniekąd słuszne skojarzenie, gdyż to właśnie tego dnia, w wielu krajach Europejskich kobiety obdarowywane są głównie wspomnianymi kwiatami oraz słodkimi upominkami. Nie jest to jednak regułą.

Na Dzień Kobiet – Akacja srebrzysta

Akacja srebrzysta to drzewo z rodziny mimozowatych. Pochodząca z Australii akacja, osiąga wysokość mniej więcej 25 metrów. Pomiędzy jej pierzastymi, podwójnymi liśćmi z cienkimi listkami bez trudu dostrzeżemy drobne, żółte główki kwiatów, pełne uroczych pręcików.

Czemu jednak pokusiliśmy się na tak dokładny opis akacji srebrzystej? Otóż nie bez przyczyny. Piękne gałązki akacji stanowią bowiem jeden z prezentów, jakim to kobiety obdarowywane są między innymi we Włoszech oraz Rosji. Ponadto, do ślicznych gałązek drzewa, panowie dołączają na ogół słodką czekoladę pod różnymi postaciami.

 

A w innych krajach?

W Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Serbii i Węgrzech najczęstszym podarkiem, jaki dostają Panie, są klasyczne bukiety kwiatów. W niektórych krajach istnieje również zwyczaj obdarowywania kobiet również przez swoich pracodawców. Wyjątek stanowi tu jednak zawód nauczyciela. Panie nauczycielki tego pięknego dnia, dostają bowiem kwiaty zwłaszcza od swoich uczniów.

„Wyłącznie dla Pań”

W niektórych krajach kobiety świętują jednak Międzynarodowy Dzień Kobiet w nieco odmienny sposób. Otóż tego dnia, a właściwie w nocy 8 marca, grupy znajomych sobie kobiet – przyjaciółek, koleżanek czy też pań pracujących w jednej instytucji, spotykają się na wspólnych kolacjach, by razem, przy wspólnym posiłku, świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przyjęcia te organizowane są jednak wyłącznie dla pań i brać udział mogą w nich jedynie kobiety. Zwyczaj ten, w Polsce nazywany popularnie „babskimi wieczorami” popularny jest zwłaszcza w krajach takich jak Portugalia bądź Rumunia.

Nie zawsze jednak Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem pełnym uśmiechu i zabawy. Częstokroć nawiązuje on bowiem do spraw politycznych stając się tym samym okazją do wyrażenia swojego protestu.

Przykładem niech będą chociażby niedawne wydarzenia z 2004 roku, gdzie we Francji, podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet ponad 10 tysięcy uczestniczek pochodu przemaszerowało ulicami Paryża. Uczestniczki podzielone były na zwolenniczki oraz przeciwniczki kontrowersyjnej ustawy, która to zabrania francuskim muzułmankom zasłaniania twarzy chustą podczas pobytu na terenie szkół publicznych. Znaczna część uczestniczek protestowała przeciw islamskiemu fundamentalizmowi, który to zakazuje kobietom odsłaniać twarzy na oczach ludzi obcych.

Zarówno przeciwniczki jak i zwolenniczki powyżej wspomnianych kwestii starano się pogodzić pod wspólnym hasłem „Zasłonięte czy nie – razem przeciw seksizmowi”. Jak więc widać na powyższym przykładzie, Międzynarodowy Dzień Kobiet może być również wspaniałą okazją do zatarcia powstałych sporów oraz zjednoczenia sił wszystkich uczestniczących na danym wiecu czy proteście kobiet.

Dzień kobiet w Polsce, czyli głos dla feministek

A jak Dzień Kobiet obchodzony jest w Polsce? W Polsce naturalnie najpopularniejszym prezentem są oczywiście kwiaty (prym wiodą tu zwłaszcza tulipany) oraz słodkie poczęstunki. Panie obdarowywane są więc zarówno przez mężczyzn jak i nierzadko również przez własne dzieci.

Warto jednak dodać, iż Międzynarodowy Dzień Kobiet w sposób szczególny obchodzony jest w stolicy kraju, Warszawie. Tam bowiem, od roku 2000, corocznie organizowane są tak zwane „manify”, a więc demonstracje feministyczna organizowane przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca. Każdego roku demonstracjom przyświeca inne hasło. Pierwsza z nich, zorganizowana właśnie 8 marca 2000 roku, odbyła się pod hasłem „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”, zaś za jej bezpośredni cel uczestniczki postawiły sobie zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich zdaniem, przybierającą na mocy tendencję przyzwolenia na dyskryminowanie kobiet.

Bez względu na to, w jakim kraju, Międzynarodowy Dzień Kobiet z całą pewnością powinien być postrzegany, jako święto ważne i potrzebne. Nie chodzi tu o otrzymanie przez kobietę kwiatka, chociaż taki gest jest miły, lecz przede wszystkim o zwrócenie uwagi społeczeństwa na prawa kobiet. Pamiętajmy więc zarówno o tym ważnym święcie, jak i o poszanowaniu praw wszystkich Pań; naturalnie każdego dnia roku, nie tylko podczas święta Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *