Dlaczego warto obchodzić Dzień Kobiet?

Dlaczego warto obchodzić Dzień Kobiet?

Dzień Kobiet to w ciągu roku jedyne takie święto, podczas którego panie są adorowane i nie wymaga się od nich robienia żadnych prac, a wręcz z tych prac się je wyręcza. Mężczyźni w tym dniu otaczają zainteresowaniem wszystkie kobiety – zazwyczaj poprzez wręczanie kwiatów, słodyczy, a także poprzez wytworzenie niemalże świątecznej atmosfery. Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto obchodzić Dzień Kobiet?

 

Zapowiedź wiosny

Po pierwsze tylko 8 marca panowie mogą do końca okazać wszystkim paniom swój szacunek i przywiązanie, na co często podczas zabieganych dni pracy nie ma po prostu czasu. Dzień Kobiet jest jakby zapowiedzią pięknej wiosny, ponieważ najczęściej dawanymi kwiatami w tym dniu są tulipany, czyli kwiaty, które wyrastają w ogrodach jak tylko poczują wiosenne promienie słońca.

Bez podziału na samotne, zakochane, starsze czy młodsze

W Dniu Kobiet robi się wszędzie radośniej – młode pokolenie już pokochało to święto i nie ma mowy, żeby 8 marca nie pojawiły się kwiaty i świąteczny nastrój. Ktoś powie, że skoro przyjęły się Walentynki, to, po co nam Dzień Kobiet? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zaznaczyć, iż Walentynki to święto o zupełnie innym charakterze – to Dzień Zakochanych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. A Dzień Kobiet jest świętem tylko i wyłącznie pań i nie ma tu podziału na samotne, zakochane, starsze czy młodsze.

O równe prawa

Z drugiej strony wiadomo, że to święto ma swój rodowód w XIX wieku, kiedy to kobiety odważnie rozpoczęły walkę, dodajmy taką, która trwa do dziś, o równe prawa dla kobiet i mężczyzn. Należy przypomnieć, że nawet piękna demokracja starożytnej Grecji dyskryminowała w równym stopniu niewolników, jak i kobiety wolno urodzone.

Decyzje o losie kraju, rządzenie nim przyjęli na siebie mężczyźni nie dopuszczając do tego kobiet. Zresztą w wielu krajach prawa wyborcze kobiety otrzymały dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wspomniana walka kobiet w USA i w Anglii w XIX i na początku XX wieku to niestety również tragiczne odejście wielu z nich – warto, zatem pamiętać o tym w dniu 8 marca.

Nadal, bowiem równość praw dla kobiet i mężczyzn jest iluzoryczna – w praktyce kobiety mają problemy w dostępie do wyższych stanowisk w organizacjach – wystarczy popatrzeć na skład polskiego Sejmu – w kraju, w którym przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami jest faktem, nie przekłada się jednocześnie na liczbę kobiet zasiadających w ławach sejmowych i senackich – panie w Sejmie, te widoczne i znane są zazwyczaj bardzo przebojowe, ale jest ich dosłownie kilka.

Manifa przypomina!

Warto, by panie dążyły do tego, by ich święto w dniu 8 marca nie zostało zapomniane. O tym, że walkę o prawa kobiet trzeba kontynuować przypominają Polkom Manify organizowane od 2000 roku przez feministki. Coraz więcej osób niezwiązanych z ruchem feministycznym, w tym także mężczyzn, popiera hasła i idee, których realizacja zrówna realnie prawa kobiet i mężczyzn.

Wszystkie kobiety walczące i ginące w walce o prawo równości powinny być wspominane 8 marca – w końcu dzięki nim zaczęto dostrzegać pewne prawdy. Należy jednak dbać również o to, by ten dzień miał zarazem radosny charakter, by żadna z pań nie była zapomniana czy też pominięta. Spadła z tego święta otoczka mówiąca o tym, że jest to narzucone święto władz komunistycznych, które tylko udawały szacunek dla pań, a tak naprawdę nie dbały o wspomnianą równość praw obojga płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *